Studenti staví dům na Marsu z vlnité lepenky. Podporují tak ekologii

FOTO: Most z lepenky
Loňský vítězný projekt ze Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. Zdroj: svvl.cz

Kreativní studenti ze středních stavebních škol si v internetovém hlasování zvolili právě toto téma. Letošní osmý ročník soutěže Stavby z vlnité lepenky vsadil na futurismus. Ten se vyplatil, přihlásilo se totiž rekordních 23 škol, které nalákala nejen odměna ve výši 40 tisíc korun, ale hlavně možnost vlastní realizace.

FOTO: Most z lepenky
Loňský vítězný projekt ze Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové. Zdroj: svvl.cz

Dům na Marsu

Co si ale pod tím máme představit? Rodinný domeček s balkóny a sedlovou střechou pro srandovní zelené marťánky z reklamy? Tak to to asi nebude. Ale ani pro dočasně ubytované astronauty. Jeden z organizátorů uvedl, že úkolem studentů je vytvořit originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, tedy pokud se tam v budoucnu začne stavět.

Je ovšem jasné, že realizovatelnost stavby nebude zahrnuta do hodnocení. (Leda byste návrh chtěli poslat do ESA nebo NASA, což se nezakazuje, takže to berte jako výzvu.)

Cílem projektu je podpořit ekologický materiál

Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek, který tak chce hlavně propagovat ekologický obalový materiál. Ten lze využít mnoha způsoby, třeba i pro výrobu modelů. Navíc je plně recyklovatelný, proto je i partnerem soutěže společnost EKO-KOM, a.s.

Jak bude soutěž probíhat?

Stále více škol pořádá i svá interní kola. Do soutěže se tedy můžou zapojit úplně všichni i v rámci výuky některého z odborných předmětů. Většinou se pak vybere jedno či dvě díla, které v soutěži reprezentují celou školu.

Studenty čeká do odevzdání, což je 23. května, intenzivní práce. Odborná porota vybere ze zúčastněných škol šest modelů. Ty postoupí do velkého finále v Praze a začnou se udělovat ceny a odměny. Pro první místo je 25 tisíc, 10 tisíc pro druhé a 5 tisíc za třetí místo. S tím už se dá něco podniknout.

Stavba má mít maximální podstavu 1 × 1,5 metru, jiný materiál než vlnitá lepenka nepřichází v úvahu, leda tak na spoje. Materiál byl studentům od pořadatele poslán zdarma, mohou však použít i své vlastní krabice pod podmínkou, že budou z vlnité lepenky.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Tomáš Kodet
Autor je redaktorem magazínu StudentMag.cz. Studuje Střední průmyslovou školu stavební v Hradci Králové obor Technické lyceum se zaměřením na architekturu. Působí také ve školním časopise Jeřáb. Mezi jeho záliby patří cestování, architektura a ekologie a v neposlední řadě jogging.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*