Rozdíl mezi DPP a DPČ. Podívejte se, co musí pracovní smlouvy obsahovat

FOTO: Překvapení
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Jakožto studenti se často při brigádách či hledání práce setkáváme se zkratkami DPP a DPČ. Názvy sice znějí podobně, ovšem mezi těmito dohodami je pár rozdílů, které vám objasníme. Pozor dejte na to, co všechno by měly obsahovat.

FOTO: Překvapení
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Dohoda o provedení práce i dohoda o pracovní činnosti jsou druhy pracovního poměru, který se řídí zákoníkem práce. Obě dohody lze uzavřít pouze písemnou formou. V čem se liší?

1. Dohoda o pracovní činnosti

DPČ je obdobná pracovnímu poměru, který byl uzavřen pracovní smlouvou. Pokud se jedná o daňové zatížení, je to stejné jako u běžné pracovní smlouvy. Zmíněné zdanění se řídí výší vašeho výdělku a také záleží na tom, zda jste podepsali tzv. Prohlášení k dani. V případě, že ho podepíšete, 15 % daně vám strženo nebude. (Proč? To už je trošku složitější a přenechejme to odborníkům). Je to pro vás výhodné, ale pozor! Podepsat ho lze za měsíc jen u jednoho zaměstnavatele.

Když si vyděláte za měsíc do 2.499 korun, mine vás odvod zdravotního a sociálního pojištění. Jestliže si vyděláte 2.500 korun a více, zdravotní a sociální pojištění se z toho odvést musí. Důležitou poznámkou je fakt, že rozsah práce nesmí překročit v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

2. Dohoda o provedení práce

DPP si můžete sjednat pouze na tři sta hodin ročně. Pro studenty může být výhodná, jelikož se z ní neodvádí sociální ani zdravotní pojištění v případě, že měsíční výdělek nepřesáhne 10.000 korun. S daněmi je to stejné jako u dohody o pracovní činnosti: daň činí 15 % a pokud jste nepodepsali Prohlášení k dani, bude vám stržena. Dále zde musí být uvedena doba, na kterou se dohoda uzavírá, a také výše hodinové mzdy.

Co musí dohody obsahovat?

Obě dohody by měly v případě zaměstnavatele obsahovat: pracovní zařazení, popis pracovních povinností, pracovní dobu, místo výkonu práce, označení zaměstnavatele včetně IČ, sídlo právnické osoby nebo místo podnikání fyzické osoby.

Pokud se jedná o právnickou osobu, měl by být ve smlouvě uveden statutární orgán, který za zaměstnavatele smlouvu podepisuje, případně zmocněná osoba. V tomto případě byste také měli vidět plnou moc, kterou jim zaměstnavatel udělil. Vy byste pak měli v dohodě mít uvedené: jméno, příjmení, rodné číslo a bydliště.

Malý tip na závěr: vždy si nechte kopii dohody, kterou dostanete od zaměstnavatele. V případě nějakého příkoří se vám bude zajisté hodit.

Výše uvedené skutečnosti byly konzultovány s Advokátní kanceláří Mgr. Karel Němec, Kolínská 15, Praha 3.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Gabriela Kabátková
Autorka je redaktorkou magazínu StudentMag.cz. Studuje žurnalistiku na FSV UK. Mezi její koníčky patří sport a četba.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*