Rozbor uměleckého textu u maturity: známe postup, s nímž se nespletete

FOTO: Knihy
Ilustrační foto. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

Čeká vás v květnu maturita? Pak se rozboru uměleckého textu nevyhnete ani vy. Je totiž součástí maturitní zkoušky z českého jazyka. Máme pro vás několik tipů, jak na rozbor jít a čeho si v textu všímat.

FOTO: Knihy
Ilustrační foto. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

Poté, co si vylosujete lísteček s číslem zadání a dostanete svůj pracovní list, strávíte příjemných dvacet minut na potítku, kde si budete snažit vytáhnout z vygumované paměti jakoukoli použitelnou informaci. Předejděte tomu a ještě před dnem D si alespoň rámcově připravte postup, jak text analyzovat. Bude se vám to hodit v případě, že v pracovním listě nebude stanovená pevná struktura zkoušky.

Následující informace mohou sloužit jako vodítko, čeho si v uměleckém textu všímat a které informace jsou u maturitní zkoušky relevantní. V každém textu je však důležité něco jiného, proto je třeba se mu přizpůsobit a nesnažit se danou ukázku šroubovat do univerzální rozborové šablony.

Obecné informace o autorovi a díle

Jako první se hodí říct několik stručných informací o díle a autorovi. Řadí se dílo do nějakého významného uměleckého směru? Jaké jsou znaky tohoto směru? Jaká další díla autor napsal? Kdy přibližně žil, kdo byli jeho současníci? O čem je dílo, které budete rozebírat?

Rada! Při ústní zkoušce mluvte spisovně. Součástí celkového hodnocení je totiž i hodnocení vašeho ústního projevu.

Před samotnou analýzou textu se pokuste ukázku, již jste si vylosovali, uvést do kontextu celé knihy. Popište situaci v ukázce, řekněte, v které části knihy se zhruba odehrává, co předcházelo a co bude následovat.

Analýza textu – na co se zaměřit

Pokud jste si vytáhli poezii či drama, můžete ztratit trochu času tím, že okomentujete jejich strukturu. U dramatu by určitě mělo padnout například slovo replika nebo scénická poznámka, u poezie strofa, rýmové schéma a podobně. Zjistěte si také, jestli básně, které jste si dali do maturitního seznamu, nesplňují charakteristiky petrarkovského, shakespearovského nebo jiného známého sonetu.

 

 

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*