Podívejte se na 10 zkratek a značek, ve kterých nejčastěji chybujeme

Jak se píší značky a zkratky

Zkratky nám pravidelně šetří čas při psaní delších textů a komunikaci s úřady. I ve dvou písmenech však dokážeme nasekat několik chyb. Podívejte se na deset zkratek a značek, které dělají Čechům největší problémy.

Používání zkratek určitě někdy usnadnilo práci každému z nás. Spousta lidí ale při jejich psaní svádí tuhý boj s tečkou a mezerou. Přinášíme 10 zkratek a značek, které většina lidí píše špatně.

Čeština vs. obchodní rejstřík

Jednoznačným evergreenem jsou zkratková označení obchodních společností. Spousta zaměstnanců firem a krajských soudů totiž netuší, že se jednotlivá slova ve víceslovných zkratkách oddělují mezerou. Po zapsání do rejstříku tak mnohým nezbývá než vystupovat pod názvem s pravopisnou chybou.

Správně se označení společnosti píše ve tvaru s mezerou, tedy a. s., o. s., v. o. s. a podobně. Také zkratka s. r. o. by se měla oddělovat mezerou. Předložka s do zkratky nepatří, ale uvádí se v delších zápisech – spol. s r. o. a společnost s r. o. Za předložkou se nikdy nepíše tečka.

Jednotky oddělujte mezerou

Číslovky se značkami jednotek, jako jsou centimetry, procenta a koruny, oddělujte v základním tvaru vždy mezerou – 10 cm, 50 %, 100 Kč. Dohromady s číslovkou se píší pouze značky v přídavných jménech – například 10cm vrstva, 50% sleva nebo 100Kč bankovka.

UNESCO a Čedok – v čem je rozdíl?

Víceslovné názvy států a většiny organizací se píší velkými písmeny a nijak se neoddělují – ČR, EU, UNESCO a podobně. Výjimku představují oficiální zkratky společností, které obsahují malá písmena a zároveň platí za název organizace (například cestovní kancelář Čedok).

Čtěte také: 10 nejčastějších pravopisných chyb v češtině. Neděláte je také?

Některým Čechům ale musíme připomenout, že v nezkrácených názvech se nepíší velká počáteční písmena u všech slov. Často totiž obsahují obecná podstatná jména – Česká republika, Evropská unie.

Víte, co znamená a fa?

Zkratky tvořené prvním i posledním písmenem původního slova se píší zásadně bez tečky. Paní se zkracuje jako , firma jako fa a přibližný údaj (z latinského circa) jako cca nebo ca.

Versus

Další častou chybou je vynechání tečky u zkráceného zápisu slova versus. Pokud chcete internacionálním způsobem vyjádřit slovo proti, použijte vs. s tečkou.

U výrazu versus se připouští také psaní zkratky v., příliš se ale nedoporučuje. Čtenář textu jej může lehce zaměnit s jinou zkratkou.  

Číslo jednací a popisné

Na většině úředních dokumentů nesmí chybět číslo jednací. Tento údaj lze psát buď jako dvě jednotlivá slova s mezerou (č. j.), nebo dohromady s jednou tečkou (čj.). Kreativní kombinace č.j. a č j. jsou chybné.

Stejná pravidla platí pro číslo popisné, které označuje konkrétní dům ve vaší obci. Zkracuje se jako č. p., případně čp.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Martin Ulbrich
Autor je zástupcem šéfredaktora magazínu StudentMag.cz. V minulosti učil češtinu pro cizince na letní jazykové škole nebo působil jako zástupce vedoucího pro ČR v česko-německém literárním koprojektu. V redakci TOPZINE.cz je od srpna 2011.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*