Máte strach z telefonování? Poradíme vám, jak se ho účinně zbavit

FOTO: Telefonování
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Strach z telefonování je dnes velmi rozšířenou formou sociální fobie. Přečtěte si, jaké jeho druhy rozlišujeme a co můžete pro zmírnění nebo odstranění telefonní fobie udělat.

FOTO: Telefonování
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Menší obavy z telefonování či nechuť zvednout telefon a někam zavolat jistě zažil každý. Člověk pak hovor neustále odkládá, jen aby měl klid do chvíle, než se nevyřízený telefonát znovu připomene.

Pokud se vám z telefonování dělá přímo fyzicky špatně a upřednostňujete spíše psanou formu komunikace, pravděpodobně trpíte strachem z telefonování.

Lidé se často bojí odmítnutí a zklamání

Soudě podle množství článků a knih, které se strachu z telefonování věnují, jde o velmi rozšířený problém. Základem řešení tohoto problému je zjistit, čeho se vlastně bojíme. Dle autora knihy Jak uspět při obchodním telefonování, Miroslava Prince, rozlišujeme čtyři druhy telefonní fobie.

Prvním z nich je strach z odmítnutí. Je naprosto přirozené, že člověk neslyší odmítnutí rád. Tím spíš, pokud je doprovázeno třeba i zvýšeným hlasem nebo jinými projevy emocí. Dalším typem je strach z nenaplnění očekávání. Někteří lidé se například bojí, že nebudou znát odpověď na otázku volaného, což je velmi rozhodí.

Za fobií z telefonování může být i strach z chyb – z toho, že člověk telefonát pokazí. Další příčinou může být společenské odsouzení. To se vztahuje na výkon zaměstnání, ve kterém lidé volají potenciálním zákazníkům a něco jim nabízí. Podle obecného mínění je totiž obtěžují.

Trénink i poctivá příprava pomohou změnit pohled na věc

Strach z telefonování lze odstranit nebo zmírnit tréninkem – je potřeba udělat z telefonování běžnou činnost. Dobrým způsobem je například najít si brigádu či práci, při níž bude třeba čas od času někam zavolat.

Dále se doporučuje na telefonát připravit, udělat si pár poznámek ke stěžejním informacím a sestavit si osnovu rozhovoru.

Velmi důležité je pak změnit pohled na telefonování, tedy to, jak máme celou věc nastavenou v hlavě. Každé odmítnutí po telefonu neúspěch neznamená a už vůbec ne u člověka, který se bojí telefonování. Považujte tedy každý uskutečnění telefonát za úspěch, bez ohledu na to, zda jste byli odmítnuti, nebo ne.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

2 Comments on Máte strach z telefonování? Poradíme vám, jak se ho účinně zbavit

  1. Ahoj,
    mám také fobii z telefonování. Hodně jsem přemýšlela, odkud se vzala, protože jako puberťačka jsem protelefonovala s kamarádkami nebo se svým klukem hodiny a hodiny (tenkrát bylo to volání do půl hod zdarma a my vždy položili telefon, když jsme provolali 29 min a pak si zas zavolali). Dnes je mi občas nepříjemné zvednout i telefonát od manžela nebo mamky. A tak jsem začala pátrat v paměti, co mě k čertu tak změnilo. A přišla jsem na to!
    V 18cti jsem chodila s klukem, který bydlel trochu dál, tak jsme si psali a telefonovali. Byli jsme spolu skoro rok a náš vztah byl v pohodě, no aspoň jsem si to myslela. Nic nenasvědčovalo tomu, že je něco špatně. No a na konci jednoho běžného telefonátu mi při pokládání sluchátka řekl: „A mimochodem, rozcházím se s tebou.“ Musím říct, že jsem nikdy necítila tak silnou bolest.
    Chtěla bych tím říct, že fobie z telefonování nemusí být jen tak. Možná ji také máte spojenou s nějakým prožitkem, co jste dávno zametli pod koberec. Ale prvním krokem ke zlepšení je uvědomění si takového okamžiku. Hodně zdaru! :o)

  2. Nevim,co mam delat, kdyz telefonuji s „automatem“ a jak mi postupne nabizi ciselne hodnoty, tak mi napr. vyhovuje 3. Jak se mam dale zachovat? Kdyz ji zmacknu, nic se nedeje a stale mmluvi a mluvi a ja platim a platim. Poradte mi. Diky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*