Jak si vybrat vysokou školu? 5 tipů, co zvážit, než podáte přihlášku

FOTO: Diplom
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Nikdy není moc brzo přemýšlet nad tím, jakou vysokou školu chcete studovat. Pokud nastupujete v září do maturitního ročníku, máte dokonce nejvyšší čas. Jestliže nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří již od dětství vědí, čím chtějí být, je dobré zvážit následující faktory.

FOTO: Diplom
Jak si vybrat VŠ? Studium by vás mělo bavit. Zdroj: sxc.hu

1. Posuďte své silné a slabé stránky

Trápily vás na střední škole hodiny matematiky, fyziky či chemie? Pokud ano, nebylo by příliš rozumné studovat matematicko-fyzikální fakultu. Nebo jste snad usínali při nekončících výkladech v rámci společenských věd? V tom případě se vyhněte humanitně zaměřeným školám. Jednoduše si vyberte takovou školu, pro kterou máte předpoklady a talent.

2. Studium by vás mělo bavit

Studium vysoké školy by vás především mělo bavit. To je ten hlavní předpoklad k tomu, že opravdu budete chodit na přednášky, číst literaturu, zjišťovat si důležitá fakta i něco navíc. Ti, kteří mají o obor zájem, nemají zpravidla problém danou vysokou školu dostudovat a to i přesto, že je náročná – jako například medicína či psychologie.

3. Uživím se po studiu?

Dalším rozhodujícím faktorem pro výběr vysoké školy by mělo být uplatnění v daném oboru. To, že vás studium baví, je úplně v pořádku, nikdo se přeci nechce dlouhých pět let trápit. Zvážit byste ale měli i míru zaměstnanosti té které fakulty. K tomu vám může pomoci Středisko vzdělávací politiky UK, které zveřejňuje statistiku nezaměstnanosti absolventů za každý rok.

4. Kvalita vysoké školy

Úroveň poskytovaného vzdělání vám mohou nastínit webové stránky Akreditační komise, jejímž úkolem je dohlížet na kvalitu škol. Můžete se zde informovat o tom co se na škole děje, jaký má fakulta přístup k danému oboru, jak jdou jednotlivé obory hodnoceny a podobně.

5. Vyhledejte co nejvíce informací

Nebuďte líní a snažte se vyhledat si co nejvíce informací o vybrané škole. Proklikejte se k povinným předmětům, jež budete muset absolvovat, k jejich sylabům i názorům absolventů. Další velkou výhodou VŠ je, že vysokoškolské přednášky jsou veřejné, a tak si můžete udělat téměř autentickou představu o místním studiu. Na škodu není ani účast na dnech otevřených dveří či veletrhu vysokých škol Gaudeamus.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Lucie Hejduková
Studuje Fakultu humanitní studií UK, převážně se zaměřením na sociologii a antropologii.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*