Jak jsou na tom Evropané s cizími jazyky? Podívejte se na statistiky

FOTO: Vlajky EU
Studenti se naučí vyplnit žádost o dotaci z evropských fondů. Zdroj: sxc.hu

Evropa je multikulturní kontinent více než kterýkoli jiný. Má nespočetně jazyků a ještě více nářečí. V jednom městě se můžete setkat hned s pěti světovými jazyky rozšířenými stejnou měrou. Bez dalšího jazyka se zkrátka neobejdete, ale jak si na tom stojí Evropa jako celek? 

FOTO: Vlajky EU
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Podle výzkumu Eurostatu plynule hovoří jedním cizím jazykem více jak polovina dotázaných obyvatel EU. Tento trend se za posledních deset let zvedl o 9 %.  Navíc si celých 83 % Evropanů myslí, že umět mluvit více jazyky je výhodné. A s tím nelze nesouhlasit.

kolik-evropanu-hovori-plynule-cizimi-jazyky-graf
Kolik Evropanů hovoří plynule cizími jazyky? Zdroj: eurostat.eu

Nejrozšířenější jazyky v Evropě

Tady je jasně vidět, že angličtinou sice hovoří více obyvatel, zato němčina má mnohem početnější skupinu rodilých mluvčí. Takže se častěji setkáte s rodilým Němcem nežli Angličanem. A pokud mluvíte německy, tak je to jednoznačné plus.

Nejrozšířenější jazyky v Evropě
Nejrozšířenější jazyky v Evropě. Zdroj: eurostat.eu

 A jak to je s jednotlivými jazyky?

Dřívější výzkum agentury Eurostat sledoval, kolik procent studentů se učí jednotlivé jazyky. A to jak v povinných, tak v nepovinných předmětech. Nabízíme vám přehledné porovnání průměru celé evropské osmadvacítky a Česka. Vybrali jsme dva nejdůležitější a nejrozšířenější jazyky, angličtinu a němčinu. Ty se na školách, hlavně těch základních, vyučují nejčastěji. Jak jste na tom s jazyky vy?

FOTO: Graf2
Kolik % studentů se na školách učí angličtinu? Zdroj: eurostat.eu

 

FOTO: Graf1
Kolik % studentů se učí němčinu? Zdroj: eurostat.eu

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Tomáš Kodet
Autor je redaktorem magazínu StudentMag.cz. Studuje Střední průmyslovou školu stavební v Hradci Králové obor Technické lyceum se zaměřením na architekturu. Působí také ve školním časopise Jeřáb. Mezi jeho záliby patří cestování, architektura a ekologie a v neposlední řadě jogging.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*