Co patří do životopisu studenta? Máme pro vás 7 tipů i vzorový příklad

FOTO: Poznámkový blok
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Při hledání práce bývá často rozhodující správně sepsaný životopis, který zaujme zaměstnavatele a posune uchazeče blíže k přijímacímu řízení. V podstatě jednoduchý formulář může ale pro studenta hledajícího brigádu představovat tvrdý oříšek. Co psát do životopisu, když předchozí praxe a vzdělání chybí?

FOTO: Poznámkový blok
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Zaměstnavatel musí u studentů počítat s menšími zkušenostmi, proto od vás nikdo neočekává pětistránkový výčet praxí a absolvovaných oborů. Určitě si tedy žádné informace nevymýšlejte, v budoucnu byste na to mohli doplatit. Pokud ale máte co nabídnout, nebojte se to ukázat.

Piště v bodech, postačí jedna strana A4

Ať už váš životopis bude číst personalista firmy nebo přímo její ředitel, ani jeden z nich určitě nebude mít čas na dlouhé vyprávění s košatými souvětími. V případě studentského životopisu bohatě stačí jedna strana A4 s chronologicky seřazenými informacemi ve formě bodů.

Na začátek patří jméno, důležité je i datum narození – mnoho zaměstnavatelů přijímá až od šestnácti a více let. Není nezbytné uvádět adresu bydliště, přesto však životopis musí obsahovat nějaké kontaktní informace jako telefonní číslo nebo e-mail.

Co napsat do kolonky Vzdělání?

Další část je věnována informacím o vašem vzdělání. Jedním ze základních pravidel pro psaní životopisu bývá vynechání základní školy. V případě, že studujete střední školu, vám však jiná možnost nezbude. Vymezte počet let strávených na základní či střední škole a napište její celý oficiální název spolu s adresou.

Studujete-li například druhý ročník střední školy, můžete pod tyto body dopsat zaměření vašeho oboru spolu s informací, zda školu zakončujete maturitní zkouškou nebo výučním listem.

K pracovním zkušenostem vždy uvádějte náplň práce

Pokud se ucházíte o svou první brigádu, tento krok samozřejmě přeskočte. Máte-li však za sebou již nějaké zaměstnání nebo nárazovou výpomoc, vyjmenujte všechny pozice, na kterých jste pracovali. Nestačí zmínit pouze název pracoviště, ale také popis vaší pracovní náplně. Znovu ale myslete na to, že nepíšete slohovou práci – vše postačí v bodech. Rozepsat se můžete v motivačním dopise.

Do CV patří pouze jazyky, kterými se domluvíte

Ať už se ucházíte o brigádu v kanceláři, nebo manuální práci, výčtem vašich jazykových dovedností nikdy nic nezkazíte. Snaha o zaplnění životopisu ale občas svádí k připisování jazyků, ve kterých člověk zná pouze pozdrav nebo několik sprostých výrazů. Tyto znalosti si raději nechte jen pro známé – do životopisu patří pouze jazyky, jimiž se dokážete dorozumět.

Pokud vlastníte diplom z nějaké mezinárodní zkoušky, máte situaci jednodušší. V jiných případech za zmíněný jazyk napište dosaženou úroveň, nebo zda jej ovládáte aktivně či pasivně.

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*