Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Na co si dát pozor při psaní motivačního dopisu? Přečtěte si 6 tipů

Redakce

Redakce

2. 9. 2014

Motivační dopis: zbytečně psaný text, nebo krůček, který vás posune blíž k vysněnému zaměstnání? Určitě platí to druhé. I když se to možná nezdá, na motivační dopis mnozí zaměstnavatelé kladou stejný důraz jako na dobře napsaný životopis. Proto vám přinášíme 6 tipů, na co si dát při psaní motivačního dopisu pozor.

1. Pište bez pravopisných chyb

Aneb jak pravil klasik: „Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat.“ Zkrátka, neznalost pravopisu vás můžete vyšachovat ze hry ještě dřív, než někdo váš, jinak samozřejmě skvěle sestavený, dopis dočte až do konce.

Dvojnásobně obezřetní pak buďte v případě, že se hlásíte na místo, ve kterém budete písemně komunikovat s klienty společnosti. Žádný zaměstnavatel určitě nestojí o to, aby s jeho klienty komunikovalo pologramotné individuum.

2. Každý motivační dopis by měl být jedinečný

Motivační dopis není formulář, do kterého byste měli zaškrtnout jen kolonku pozice, o níž se ucházíte. Určitě si nevystačíte s jedním motivačním dopisem pro všechny pozice, o které máte zájem.

Důrazně proto doporučujeme: pište na každé místo, o které se ucházíte, motivační dopis šitý na míru konkrétní pozici. Je to sice časově i intelektuálně mnohem náročnější než pouhé CTRL+C a CTRL+V, ale název motivačního dopisu v sobě jasně nese i jeho smysl: máte přesvědčit zaměstnavatele o svém vážném zájmu, že chcete pracovat právě pro něj.

3. Shrňte základní fakta

Nezapomeňte v úvodu dopisu shrnout, o jakou pozici se ucházíte a jak jste se o ní dozvěděli. Například z Jobs.cz, z LinkedInu, případně od známého, který v dané firmě pracuje a který vám řekl, že se právě vypisuje řízení na místo, jež je pro vás jako dělané, a ještě navíc se zná s vaším potenciálním nadřízeným.

4. Pořádně promyslete motivaci

Napište motivační dopis tak, aby přiměl zaměstnavatele k pročtení si vašeho životopisu a následně i k tomu, aby vás pozval k pracovnímu pohovoru.

Například: „Chci pracovat ve Vaší firmě na pozici obchodního zástupce, protože umím navyšovat prodeje a vyhledávat nové obchodní příležitosti.“ Nebo: „Chci pro Vás pracovat jako asistentka, protože ráda organizuji věci a jsem ráda, když má vše svůj řád. Dokážu si hlídat a splnit všechny potřebné termíny.“

5. Neopakujete se

Opakovní je sice matkou moudrosti (i když s jistotou to tvrdit nemůžeme; genetické testy pokud víme, ještě nikdo neprovedl), ale neopakujte v motivačním dopise to, co píšete v životopise. Je to zbytečné a nudné.

Nepište tedy, že jste pracoval jako obchodní zástupce u dvou různých firem. Stačí napsat, že máte v práci obchodního zástupce prokazatelné pracovní zkušenosti, které podrobněji popisujte v přiloženém životopise.

6. Vyzvěte zaměstnavatele k akci

Když už jste pěkně dokázali přesvědčit zaměstnavatele o své touze pro něj pracovat a svých skvělých schopnostech, vyzvěte jej nakonec i k tomu, abyste se setkali osobně. Například:„Bude mi potěšením dozvědět se další podrobnosti o této pozici například v rámci pracovního pohovoru.“

Závěrečné a velmi stručné doporučení by tedy mohlo znít: Pište bez chyb a pište přesvědčivě. Pak váš motivační dopis splní to, co má: zaujme.

Zpracováno s pomocí materiálu společnosti ImageLab.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na co si dát pozor při psaní motivačního dopisu? Přečtěte si 6 tipů