Menu
StudentMag
Studium

Jak si najít čas na studium cizího jazyka? Vybrali jsme 6 tipů

Redakce

Redakce

25. 8. 2014

Bez dobré znalosti alespoň jednoho cizího jazyka se dnes jen málokdo dokáže dobře uplatnit na trhu práce. Co dělat, když jste neabsolvovali Erasmus, nemáte na drahé kurzy v zahraničí nebo prostě jen trpíte nedostatkem času? Přinášíme vám několik typů, jak si čas na jazyky najít.

1. Využijte cesty ze školy/práce a do školy/práce

Cestu za studiem či pracovními povinnostmi někdo vyplňuje lelkováním a zíráním z okna, jiný poslouchá oblíbené písničky. Zkuste tento plonkový čas využít na studium jazyků. Vezměte si s sebou na cestu učebnici nebo ještě lépe: poslouchejte cizí jazyk z nějakého výukového programu přímo ze sluchátek.

2. Mezery v rozvrhu a prostoje v práci

Podobně vytěžte i díry v rozvrhu, na vysoké škole jich ostatně bývá dost. Nemusíte volno proflákat jen u kávičky či piva nebo běháním po obchodech.

Možná, že máte práci, kde se stává, že někdy zkrátka není co dělat, protože nejsou zrovna zakázky nebo nikdo nevolá, ale stejně v práci musíte být. Proč tento čas nevyužít ke studiu jazyků?

3. Pevně si stanovte dobu, kdy se budete jazyku věnovat

Tak jako máte v diáři zapsaný školní rozvrh nebo pravidelnou návštěvu fitness centra, stanovte si pevně do diáře čas a dny, kdy se budete jazyku věnovat. Takže žádné: „Už od zítřka začínám.“ Hezky si vypište do diáře, že například každé úterý a čtvrtek od 17:00 do 18:00 angličtina, a nic jiného si nikdy na tu dobu neplánujte. Nebo si vymezte každý den ve stejnou dobu 15 minut, které budou patřit jen a jen jazyku.

4. Postupujte po malých krocích

Ano, vymluvit se na nedostatek času lze vždy, ale neříkejte, že si každý den nenajdete alespoň malou chviličku na to, abyste se naučili alespoň pět nových slovíček. A když to tak budete dělat opravdu každý den, za měsíc znáte 150 nových slov. Podobně můžete postupovat i při učení frází. Nebo každý den věnujte jednomu jednoduchému gramatickému pravidlu a za týden pak lze zvládnout celý jeden gramatický jev, například zápor nebo kondicionál a podobně.

5. Poslouchejte zprávy v cizím jazyce

Nalaďte si zahraničí stanice, třeba BBC nebo CNN. A každý den si poslechněte pár jejich zpráv. Zpočátku jistě budete tápat, ale za pár dní již určitě něco pochytíte a obrazový doprovod vám v počátcích v mnohém pomůže. Nechte na sebe jazyk působit jako kulisu třeba při úklidu či vaření.

6. Zamilujte se do cizince

A snad nejlepší způsob, jak si najít čas na cizí jazyk, je zamilovat se do cizince. Budete s ním chtít trávit co nejvíce volného a času a co nejvíce mu rozumět a lepší motivace než láska snad ani nemůže být.

Kdo chce, čas na jazyk si najde. A doufám, že vám v tom naše rady alespoň trochu pomohly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si najít čas na studium cizího jazyka? Vybrali jsme 6 tipů