Menu
StudentMag
Cizí jazyk

6 praktických tipů, jak si nejlépe zapamatovat cizí slovíčka

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

22. 4. 2017

Člověk, který neumí kromě mateřského jazyka alespoň jeden cizí, v pracovní branži jako by ani nebyl. O významnosti angličtiny jistě netřeba hovořit. Běžně vyžadovanou je dnes i němčina, také ruština či francouzština. Upřímně, kdo si má všechna ta slovíčka pamatovat?

Ne každému byl do vínku dán talent snadného mechanického učení, jenž je pro učení cizích slovíček klíčový. Pokud patříte mezi ty, kterým nestačí neustálý dril v podobě prostého opakování, podívejte se na pár tipů, jak se efektivně učit cizím slovíčkům.

Oboustranné kartičky

Tato metoda se vám může zdát pro dospělého člověka poněkud směšná a dětinská, dejte jí ale šanci. Ano, je vhodná zejména pro děti, které s angličtinou teprve začínají, to však neznamená, že ji nemohou účinně používat i dospělí a studenti různého věku.

Je to velmi jednoduché. Vyrobte si doma oboustranné kartičky s daným slovíčkem na jedné straně a jeho překladem na straně druhé. Noste je stále při sobě. Použít je můžete kdykoli a využít tak každou volnou chvilku k sebezdokonalování.

Přinášíme 14 tipů, jak se obklopit cizím jazykem, když nemáte na letenku

Nejlépe se učí v kontextu

Čtěte jednoduché knížky a sledujte filmy či seriály v originálním znění s titulky. Slova mateřského jazyka jste se taktéž nebiflovali nazpaměť, a jakou máte dnes bohatou slovní zásobu. Stejné je to i se slovíčky cizích jazyků, nejlepší je zařadit je do nějakého kontextu.

Dobře vám mohou posloužit například anglické knížky Penguin Readers. Mají několik úrovní obtížnosti a navíc poslechová CD.

Popisujte obrázky

K této metodě se nejlépe hodí dětská obrázková kniha. Ke každému obrázku přiřaďte jeho překlad a zároveň se pokuste popsat, jakou má barvu, zda je velký či malý, jaký má tvar a podobně. Pokud můžete, piště si slovíčka přímo k obrázkům.

Whatcha doin‘? 20 výrazů z hovorové angličtiny, které byste měli znát

Použijte vše, co je kolem vás

Budete potřebovat jen tužku a lepící papírky. Na vybrané předměty kolem vás nalepte poznámkové papírky s překladem daného předmětu do libovolného jazyka. Jak budete každý den procházet kolem těchto předmětů, budete si i postupně zapamatovávat jejich cizí názvy.

Slovní mapy

Slovní mapa je názorně zpracovaný přehled slovní zásoby, kde jsou slova uspořádána do různých oblastí. Například slova týkající se vybavení domu, sportu, hudby, jídla a tak dále. Doprostřed papíru napište slovo nadřazené a od něj veďte čáry k slovům jemu podřazeným.

Slovní mapa pro oblast „můj dům“ bude tedy vypadat nějak takto: doprostřed papíru napište slovo „můj dům“ a barevně ho odlište. Od něj veďte čáry ke slovům jemu podřazeným, jako je hala, kuchyň, ložnice, obývací pokoj a dalším. Vše samozřejmě v jazyce, který se hodláte naučit.

Vycestujte za hranice

Nejjednodušší, ale také pravděpodobně nejnákladnější způsob, jak se naučit cizím slovíčkům. Stojí však za to. Především pro studenty je cestování do zahraničí poměrně dostupné a například v případě programu Erasmus+ i hrazené. Byla by tedy škoda tuto šanci nevyužít.

Co všechno může znamenat slovo fuck? Obohaťte si slovník o nové nadávky

Aplikace na učení cizích slovíček

Do mobilu si můžete stáhnout různé aplikace, v rámci kterých si můžete vytvářet vlastní slovníky s posbíranými slovíčky či frázemi. Následně je můžete procvičovat v podobě předpřipravených cvičení. Výhodou této metody je, že mobil máte stále u sebe a jak lépe si krátit volné chvíli při čekání na autobus, než procvičováním slovíček. Velmi dobrou aplikací je např. My dictionary, v rámci které se můžete učit i několik cizích jazyků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 praktických tipů, jak si nejlépe zapamatovat cizí slovíčka